İnsanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkûmdurlar.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo
  • Beğen
Tepkiler: Umut Batuhan
Gübre ve pislikten bir çiçek nasıl filizlenip beslenir? Varsay ki Zorba insan gübre, özgürlük de çiçektir.
  • Beğen
Tepkiler: Umut Batuhan
Hukukçular veya filozoflar toplumsal bünyenin inşası veya yeniden inşası için antlaşmada ilkel bir model ararlarken, askerler ve onlarla birlikte disiplin teknisyenleri, bedenin bireysel ve ortaklaşa olarak baskı altına alınmasına yönelik usuller yoğuruyorlar.
  • Beğen
Tepkiler: Umut Batuhan
Fransız tiyatro yazarı ve oyuncusu Molière son yazdığı " Hastalık Hastası" oyununu oynarken sahnede kan kusmaya başlar, yere yığılır. Herkes bunu oyunun bir parçası zannederek ayakta alkışlamaya başlar. Molière ölüme alkışlar içinde gider. Aynı gece saat 10'da veremden ölür . Soren Kierkegaard "Meseller " kitabında şöyle diyordu; "Sanırım dünyanın sonu, her şeyin bir şaka olduğunu sananların yükselen alkışları arasında gelecek. "Savaşlar, açlıklar, salgınlar, ölümler, katledilen hayvanlar. Yanan bir dünya, kan kusan bir doğa. Ve bir tiyatro gibi sanki olup bitenden habersiz seyreden biz insanlar.
Masmavi bir denizin ortasında ve kırgın
İçiyorum çöllerin bütün susuzluğunu
Damla damla kuruttu bu sevda ve bu yangın
Mendillerin gözümde arayıp bulduğunu
Mahkemeler, artık eskiden olduğu gibi yalnızca çağımızın sefalet ve yaralarının sergilendiği bir yer, toplumsal düzensizliğimizin hüzünlü kurbanlarının yan yana sergilendikleri bir yer değildir: Buralar aynı zamanda savaşçıların haykırışlarıyla inleyen bir arenadır.
  • Beğen
Tepkiler: Umut Batuhan

Filtrele

No filters available.