Ana - Maksim Gorki

Raussa

Hiyojin
Katılım
17 Ara 2020
Mesajlar
37
Reaksiyonlar
80
Ödüller
2
"Nasıl korkmam. ömrüm korkarak geçti benim, ruhum korkuyla yuğruldu."

Herkese selam. 🙂 Bugün sizlerin karşısına Maksim Gorkinin sürgünde bulunduğu yıllarda kaleme aldığı "Ana" adındaki eseri ile karşınızdayım.

Rusyada Gorki, eseri bölümler halinde dergide yayınlamaya başlamasına rağmen oldukça büyük yankılar uyandıran bu eserimiz yasaklanmış ve hatta yayınlandığı dergi dahi kapatılmıştır. Döneminin sorunlarını ve gerçeklerini, Ana kitabında belirtmesinden ötürü Toplumcu Gerçekçilik akımının başyapıtlarından kabul ediliyor.

Kitabımızda dönem olarak Bolşevik ihtilali öncesinde geçmekte. 1905 öncesinin işci sınıfı portresini anlatan eserimiz, fabrikalarda zor şartlar altında çalışan işcilerden birisi olan Pavel ve arkadaşlarının Çarlık Rusyasına karşı olan özgürlük ve direnişlerini, devrimci hareketlerini oğlu Pavel'in ve arkadaşlarının bu hareketlerine korku ve tedirgin olan sonraları onların ilkesine katılarak ve sahip çıkıp devrimin yapılmasındaki meşaleyi taşıyan kadınlardan birisi olan Pelageya Nilovna (Ana) karakterinin hikayesini anlatmakta. Olayların işleyişi ve ve sıralaması gayet iyi bir şekilde işlenilmiş. Karakterlerin gelişimine tanıklık edebiliyoruz. Ama bazı kısımlarda gereksiz uzatmaları kitabın bana göre olumsuz yönlerinden...

Maksim Gorki'nin okumuş olduğum bu ilk eseri çok güzel ve aşırı akıcıydı. 400 sayfadan oluşan eseri bir çırpıda okuyorsunuz nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bil. Esere mutlaka bir şans verip okumanızı şiddetle tavsiye ederim.