Balıklar Nasıl Yüzerler, Solunum Yaparlar Ve Çoğalırlar?

Balıklar Nasıl Yüzerler, Solunum Yaparlar Ve Çoğalırlar?

Balıklar Nasıl Yüzerler?

Balıklar denizlerde, okyanuslarda ve tatlı sularda yaşayabilirler. Tatlı su balıklarına genelde süs balığı adı verilir. Ekolojini en önemli canlıları arasında yer almaktadır. Balıklar suyun yüzeyine çıkabilir, dalabilir, istedikleri yönde hareket edebilirler ve tüm bunları yaparken devrilmeden durabilirler. Balıklar su içerisinde yaşadıklarından dolayı suyun sürtünme kuvvetini alt edebilecek vücutlara sahiptir. Kaygan pulları veya derileri sayesinde ince uzun yapılarıyla suyu kolayca yararak hareket edebilirler. Sağ ve sol dengelerini yüzgeçleri sayesinde korumak ve yön değiştirmek için kullanırlar. Sırt yüzgeçleri, mevcut duruşlarını korumaya yardımcı olurken, vücutlarındaki kıvrımlı hareketlerin son noktası olan kuyruk yüzgeçleri ilerlemeyi ve ani hızlanmaları sağlar. Tıpkı bizdeki gibi, kafalarının içinde dengede olup olmadıklarını denetleyen bir organları vardır. Dengesizlik durumunda yüzgeçlerini kullanarak duruşlarını düzeltebilirler.

Balıklar Nasıl Solunum Yapar?
Balıklar suyun altında solungaçları sayesinde solunum yaparlar. Solungaçları ise kafa yapılarının baş kısımlarında gözlerinin biraz gerisinde yer alırlar. Balıklar solunum yaparken ağızlarını açık bırakırlar ve ağızlarından giren su solungaçları sayesinde dışarı atılır. Su da yer alan oksijen bu sayede solungaçları tarafından kana karışır. Bu duruma solunum adı verilir.

Balıklar Nasıl Çoğalırlar?
Balıklar genel olarak çoğunlukla yumurtlama tarzıyla çoğalmaktadır fakat balina, yunus gibi canlılar doğurarak çoğalan balıklardandır. Çoğalmaları için belirli dönemler olmaktadır, istedikleri zaman çoğalamazlar. Çoğalmaları için belirli dönemlere ihtiyaç duyarlar ve bu dönemde erkek balıklarda renk değişikliği görülmektedir. Çoğalacak olan balıkların iletişim şekli ise kanatları sayesinde birbirlerine sinyal göndermeleriyle olur. Çoğalma esnasında dişi balıklar yumurtalarını güvenli bir bölgeye bırakırken erkekler balıklarda bu yumurtalar üzerine spermlerini bırakmaktadırlar. Spermlerin bırakılmasının ardından döllenme gerçekleşmektedir. Yumurtaların güvenli yuvasını dişi balık değil erkek balık hazırlamaktadır. Dişi balıkların bıraktığı yumurtalar genel ortalama üç milimetre büyüklüğünde olmaktadır. Döllenme sonrasında bölünerek hücreler çoğalmaya başlamaktadır ve balık formuna dönüşmektedir. Yumurtalama esnasında milyonlarca balık oluşmasının yanı sıra fiziksel görünüş olarakta anne ve babaya benzerliği görülür. Genelde balıklar bu şekilde çoğalmaktadır fakat her balık türü adına bu şekilde yorumlamak doğru değildir, her balık türünün ayrı incelenmesi daha doğru olacaktır.
 
  • Beğen
Tepkiler: Burhan