Bir Kadının Yaşamından 24 Saat - Stefan Zweig

Raussa

Hiyojin
Katılım
17 Ara 2020
Mesajlar
37
Reaksiyonlar
80
Ödüller
2
Herkese selam. 😊 Bugün sizlerin karşısına, tutkunun bir kadına neler yaptırabileceğini en iyi anlatan eserlerden birisi olan, Stefan Zweig'in, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat adlı eserinin incelemesi ile karşınızdayım.

  • Kişinin kendini tanımaya başlaması aslında kendini savunmaya başlamasıdır ve bu, çoğu zaman beyhude bir savunmadır.

  • Eserimiz, bir kadının kimselere belli etmediği, içinde derinlerde sakladığı, karanlık köşelerde terk ettiği, görmezden geldiği duygularını, ahlakını, vicdanını anlatmaktadır.

  • 1920 yılının sonlarına doğru yazılan eserimiz, bazı kısımlarda toplumsal ve siyasal sorunlara gönderilerin yapıldığı, evli ve iki çocuk sahibi bir kadın olan Mrs.C'nin bir kumarhanede görüp beğendiği genç bir beyefendi ile birkaç saat içinde tanışıp etkilendiği bu adam ile yaşadığı 24 saatlik anıdan oluşan bu macerasını, ağzından anı gibi Madame Henriette'nin kocasına 24 saatini anlatması ile ilgilidir. Kurgusu ve akıcılık konusunda eseri pek beğenmesem de, psikolojik çözümlemeleri ve ruhsal betimlemeleri çok güzel yapması.

  • Gerek döneminin toplumsal ve siyasal olaylarını, gerekse günümüzde hala güncel olan sorunlara eserde ince mesajlar halinde göndermeler yapması, insanların tutkularının altında yatan haklı ve haksız problemleri yadırgamadan psikolojik boyutlarını anlatması çok hoşuma gitti.

Umarım incelemem hoşunuza gitmiştir. Keyifle okuyacağınız bir kitap olur... 🙂
 
  • Beğen
Tepkiler: Umut Batuhan