Chicago Okulu Nedir?

school.png

Chicago Okulu Nedir?

Ekoloji okulu diğer adıyla Chicago okulu olarak bilinir. 1892 yılında Chicago Üniversitesinde Sosyal Bilimler ve Antropoloji adıyla açılmış ve iki savaş arası dönemde önemli çalışmalar yapmıştır.

ABD ve özellikle Chicago kentinde önemli bir şekilde göçlerden dolayı nüfus artışı yaşandığından dolayı farklı din ırk ve insanların yaşadığı kent haline gelmeye başlamıştır.

Sosyal sınıflar ve etnik kökenler yüzünden toplumun geneli arasında entegrasyon sorunları yaşanmıştır. Sosyoloji bu zamanlarda sadece akademik meraklara değil toplumun bu tarz sorunlarına da çözüm bulma çabasıyla hareket ediyordu.

Chicago okulu kuramcıları olan (Birinci Kuşak : Robert Ezra Park, Ernest Watson Burgess, Louis Writh, Herber Blumer) (İkinci Kuşak : Erving Goffman, Howard Becker) John Dewey öncülüğünde felsefi bir akım olan pragmatizmden etkilenmişlerdir.


Yöntem Yaklaşımları Nelerdir
Büyük çaplı istatiksel analizlerin dışında bölgede yaşayan halkın yaşamına iletişimlerine gibi konulara değinen kapsamlı gözlemler ve monografiler üretmişlerdir.

İnceleme Konuları
Suçlar, gangsterler, sapkınlar, evsizler, siyahiler, göçmenler, oteller gibi konulara incelemelerde bulunmuşlardır.