Comte de Lautréamont Kimdir?

Lautréamont_by_Vallotton.png

Comte de Lautréamont Kimdir?

Uruguay asıllı asıl adı Lsidore Ducasse bilinen takma adıyla Comte de Lautréamont 4 Nisan 1986'da Montevideo'da doğdu. Babası Fransız Konsolosluğu'nda memur olan Lautréamont'un annesi henüz on sekiz aylıkken vefat etti. Hayatı sır gibi olan Lautréamont'un 10 yaşındayken Paraguay'da iç savaşın çıkması ve kolera hastalığının yayılması nedeniyle babası tarafından okulu bitirmesi sebebiyle Fransa Tarbese gönderildi.

Kibirli ve somurtkan olarak bilinen Lautréamont derslerinde başarısızdı. Ama edebiyata Olan ilgisiyle derslerini telafi etti. Ayrıca biyolojiye olan ilgisinide belirtmeden olmaz. Biyolojiye olan ilgisini "Maldoror'un Şarkıları" adlı eserinde bolca görmekteyiz.

On dokuz yaşında okulunu bitirdikten sonra, aklında Ducasse'nin, yolculuklar yaptığı konusunda birtakım düşünceleri vardır. 1867 veya 1868 senesinde hiçbir kayıt belgesinin bulunamamasına rağmen Paris'te politeknik veya maden okulunda okuduğu tahminler arasındadır. 24 Yaşında Bir Otel Odasında İntihar Ederek Yaşamına Son Vermiştir.


Eserleri

  • Maldoror'un Şarkıları
  • Poesies I
  • Poesies II

Alıntılar

" Sen ruhu benim ruhumdan ayrılmaz olan,
Sen, yeryüzü küresinin en güzel yaratığı."

"Ölümden söz etmeyeceğim, dostlarım ölmedikçe."