Doğada Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?

Doğada Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?

Doğada Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?

Günümüz dünyasındaki teknolojik fırsatlar kullanılmadan önce insanlar doğada yönlerini bulmak için çevrelerindeki birçok işaretten yola çıkmaktaydı. Güneş öğle vaktine kadar doğu yönünde, öğleyin tepede, öğle vaktinden sonra ise Batı tarafında durmaktadır. Güneşin hareketleri saatle karşılaştırıldığı zaman yönümüzü kolayca bulabiliriz. Ayrıca, saatte bulunan akrep göstergecini güneşten tarafa tuttuğunuzda merkezden akrep göstergecine giden ve merkezden on iki rakamına işaret eden çizginin tam ortası Kuzey - Güney hattıdır ve güneşe yakın olan taraf güney yönüdür.

Bulutlu ve sisli bir günde, doğal ortamdaki taşların, fiziki faktör eşliğinde yetişen ağaçların gövdelerinde bulunan yosunlara bakılabilir. Bu yosunlar kuzey tarafını göstermektedir. Fark ettiyseniz karınca yuvalarının girişi ise güneye bakmaktadır. Geceleri de Kuzey Yıldızı'nı (Demirkazık) bularak yönümüzü tespit edebiliriz.


İbadet Yerlerinden Yola Çıkarak Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?
Evet, hemen hemen birçok alanda ibadet yerleriyle karşılaşmaktayız. Bahsedilen ibadet yerleri bir cami veya kilise olabilir. Biz bahsettiğimiz bu iki ibadet yerlerinden pusula olmadan yönümüzü bulacak olursak Kiliselerde kilise çanı, her zaman kilisenin batısında bulunmaktadır. Camilerdeyse Mihrabın karşısında olan giriş kapısı Kuzeyi, minarelerde ise şerefeye açılan üst kapılar Güney kısmına bakmaktadır.

Mezar Taşlarına Bakarak Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?
Az önceki her iki ibadet yerlerinden yola çıktığım gibi birazdan yapacak olduğum örneklemeyi de her iki inanç üzerinden örnekleyeceğim. Hristiyan mezar taşlarının baş tarafı her zaman Güney'i, Müslüman mezar taşlarının baş tarafı ise her zaman Batı'yı göstermektedir.