Python Nedir?

Python Nedir?

Python Nedir?
Python, açık sözdizimi ve okunabilirliği nedeniyle popülerlik kazanmış, PERL'e benzer şekilde yorumlanmış, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Python'un öğrenmesi nispeten kolay ve taşınabilir olduğu söyleniyor, yani ifadeleri UNIX tabanlı sistemler, Mac OS, MS-DOS , OS / 2 ve Microsoft Windows 98'in çeşitli sürümleri dahil olmak üzere bir dizi işletim sisteminde yorumlanabilir. Python, o zamanlar en sevdiği komedi grubu Monty Python'un Uçan Sirki olan Hollanda'nın eski sakinlerinden Guido van Rossum tarafından oluşturuldu. Python'un önemli sayıda kullanıcısı vardır.

Python'un dikkate değer bir özelliği, kodun okunmasını kolaylaştırmak için kaynak ifadelerinin girintili olmasıdır. Python, dinamik veri türü, hazır sınıf ve birçok sistem çağrısı ve kitaplığı için arabirimler sunar. C veya C ++ dili kullanılarak genişletilebilir.

Python, Microsoft'un Active Server Page (ASP) teknolojisinde komut dosyası olarak kullanılabilir. Melbourne (Avustralya) Kriket Sahası için skor tahtası sistemi Python ile yazılmıştır. Popüler bir Web uygulama sunucusu olan Z Object Publishing Environment da Python dilinde yazılmıştır.