Tren Nasıl İcat Edildi?

Tren Nasıl İcat Edildi?

Tren İcadının Tarihi

1690 yılında Denis Papin buhar makinesini icat etti. Bu makineyle kaynayan suyun gücü kullanılarak hareket enerjisi elde edilebiliyordu. 1796 senesinde Nicholas-Joseph Cognat, buhar makinesini kullanarak yük taşıma amaçlı ufak bir taşıt yaptı. Bu taşıt, oldukça yavaştı ve kullanılması oldukça güçtü. 1804 yılında Richard Trevithick ilk buharlı treni geliştirdi. Bu tren saatte 8 km hızla gidiyordu. Bu tarihten itibaren buhar gücüyle çalışan trenler geliştirildi. Aynı zamanda bu trenlerin üzerinde gidebileceği tahtadan raylar yapıldı.

1830’da Liverpool-Manchester arasında oluşturulan tren yolunda kullanılacak tren için yarışma düzenlendi. Yarışmayı, George Stephenson ve oğlu Robert, Roket adı verdikleri trenle galip geldi. Bu tren saatte 50 km hızla gidiyordu. O günden sonra, trenler daha fazla yolcu ve yük taşımak üzere gelişmeye devam etti.

Trenler, uzun mesafelerde yük ve yolcu taşınmasının yanı sıra, şehir içlerinde ulaşımın sağlanması için de kullanılmaya başlandı, yer altından giden tren olan metro, ilk olarak 1863 yılında Londra’da yapıldı. 1879 yılında Ernst von Siemens elektrikle çalışan bir tren geliştirdi ve şehir içinde tramvaylar kullanıldı. 1890 yılında ise ilk elektrikli metro hattı yine Londra’da Thames Nehri’nin her iki kısmını birleştirmek üzere kullanıldı. Günümüzde, elektrikli trenler, yüksek hızlı trenler ve manyetik hatlar üzerinde ilerleyen hızlı trenler ulaşım şartlarımızı oldukça kolaylaştırmaktadır.