William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare Kimdir? William Shakespeare Hayatı

William Shakespeare'in Hayatı
William Shakespeare, 1564 senesinde İngiltere’de dünyaya geldi. İngiltere’nin ve İngilizcenin en büyük, ulusal şairi ve “Avon’un Ozanı” olarak kabul edilmektedir. Babası belediye meclis üyesiydi ve zengin bir esnaftı. Annesi ise zengin bir çiftçi ailesinin kızıydı.

18 yaşındayken 26 yaşındaki Anne Hathaway ile dünya evine girdi. Bu evlilikten üç çocuğu oldu. Kendi kanından bugün soyu devam etmemektedir.

Shakespeare’in 38 oyunu, 154 sonesi ve öykülerinin yanında birçok şiiri bulunmaktadır. Eserlerini 1589 yılında, henüz 25 yaşındayken yazmaya başladı. Oyunları en fazla çevrilen ve en çok sahnelenen sanatçıdır.

Oyunlarının konusu genellikle tarihle alakalıydı. Komedileri olsa da onu unutulmaz yapan trajedileriydi. Othello, Hamlet, Romeo ve Juliet, Macbeth, Kral Lear gibi oyunları halen değişik ülkelerde okunmakta ve sahnelenmektedir.

Romeo ve Juliet, âşıkların trajik ölümleri, Hamlet, kahramanın babasının katilini kendi iç hesaplaşmasından dolayı öldüremeyişi ve sonunda trajik bir şekilde öldürülmesiyle romantizm için önemli oyunlardır.

1616 senesinde 52 yaşında vefat ettiği ve Holy Trinity Kilisesi’nde defnedildi. 2008 yılında kilisenin restorasyonu yapılırken Shakespeare’in mezarına, mezar taşındaki lanet cümlesinden dokunulmamış ya da dokunulamamıştır.


Mezar taşında ise şunlar yazmaktadır;
Güzel arkadaş! İsa aşkına sabret,
Buradaki kapalı toprağı kazmak için.
Bu taşları koruyan kutsansın,
Ve kemiklerimi oynatan lanetlensin.